43 karatlık kusursuz sarı pırlanta açık artırmaya çıkıyor

Bid4Assets tarafından 6-9 Eylül tarihleri arasında açık artırmaya sunulacak olan nam-ı diğer “Altın Göz” ihtişamı ve gizemiyle kendisinden söz ettiriyor.

Uzunluk, genişlik oranı 1,42 olan, 43.51 karatlık bu pırlanta; kusursuzluğunu, tamamen saf ve eşit bir dağılıma sahip olan sarı renginden alıyor. USMS ve Bid4Assets ise bu pırlantanın, dünyanın en muhteşem pırlantalarından biri olduğunu söylüyor.

Pırlantanın cazibesinde, ardındaki sır perdesinin de payını unutmamak gerekiyor. Mahkeme dokümanlarına göre, Ohiolu bir iş adamı olan Paul Monea’ya ait bu mücevher, 2006 yılında Güney Afrikalı uyuşturucu tacirlerine satılırken;
U.S. Marshals Service tarafından el konuluyor. Bu nadide parçaya dair elde olan tek bilginin bu olması ve kökeninin tam olarak bilinememesi ona olan ilgiyi arttırıyor.

Satış fiyatı asgari $900.000 olarak tahmin edilen sarı pırlantanın  yalnızca ciddi ve nitelikli alıcıların bulunması istenen müzayede öncesi sergisi 29 Ağustos - 2 Eylül arası Cleveland, Ohio’da gerçekleşecek.

USMS, katılımcılardan göz doldurucu bu pırlantanın açık artırmasına katılabilmek için $180.000 değerinde bir depozito ödemesini bekliyor.